Violența lasă urme / Violence Leaves Traces

Corina si Claudiu Asociația Casa Ioana

Suntem Corina si Claudiu, doi tineri care au avut norocul sa creasca in familii armonioase emotional, avand parte de sustinere, incredere si iubire. Insa in Romania sunt mii de oameni, in special femei si copii, care asociaza cuvantul familie cu frica, furie sau frustrare din cauza tensiunilor emotionale si a violentelor fizice la care sunt expusi. Violenta domestica este o realitate care afecteaza psihologic, economic si social mii de femei si copii din Romania in fiecare an, lasandu-i secati emotional si fara speranta - urme imposibil de sters.

De aceea, anul acesta am decis sa folosim ocazia zilelor noastre de nastere pentru a sustine eforturile asociatiei Casa Ioana de a ajuta cu sprijin material, legal si psihologic femeile si copiii aflati in astfel de situatii.

Femeile care sunt abuzate nu trebuie sa taca si sa ierte, asa cum multa lume ar spune, ci trebuie sa isi apere sanatatea si demnitatea. Insa, de cele mai multe ori violenta le face sa isi piarda increderea in vreo cale de scapare. Motiv pentru care Casa Ioana le ofera un adapost in caz ca trebuie sa paraseasca locuinta, sprijin juridic in caz ca trebuie sa ceara ordin de protectie impotriva agresorului si sprijin psihologic pentru a le putea ajuta sa se puna inapoi pe picioare din punct de vedere emotional.

Haideti sa ajutam impreuna victimele violentei domestice sa isi poata lua viata inapoi in propriile maini. Pentru mai multe detalii despre valoarea donatiilor voastre, va invitam sa intrati aici.

Multumim!

Corina si Claudiu

--------------------------------------------------------------------------------

We are Corina and Claudiu, two young persons who have been fortunate to grow up in emotionally harmonious families which offered us support, trust and love. But in Romania there are thousands of people, especially women and children, who associate the word “family” with fear, anger or frustration because of the emotional tensions and the physical violence they are exposed to. Domestic violence is a reality that affects psychologically, economically and socially thousands of women and children in Romania each year, leaving them emotionally drained and hopeless - traces impossible to erase.

This is why we decided to use the occasion of our birthdays this year to support Casa Ioana's efforts to help women and children in such situations with material, legal and psychological support.

Women who are abused should not be silent and forgiveful, as many would tell them, but they should defend their health and dignity. However, most of the time violence makes them lose their trust in themselves and hope that there is a way to escape. This is the reason why Casa Ioana offers shelter in case they have to flee their home, legal support in case they need to ask for a protection order against the aggressor and psychological support to help them get back on their feet emotionally.

Join us in helping the victims of domestic violence get their lives back in their own hands! For details on how your donations can and will make a difference, please access this link.

Thank you!

Corina and Claudiu

Vine ziua ta. Este momentul în care ești în centrul atenției prietenilor, cunoscuților, familiei. Toata lumea te întreabă ce iți dorești să primești cadou, dar tu știi că ai tot ce îți trebuie și că nu îți dorești decât să fii aproape de cei dragi și să împarți cu ei bucuria și voia bună. Și, când se întâmplă așa, iti dai seama că acesta este, poate, cel mai fru

18 Apr 2018
La multi ani, oameni drag! :)
18 Apr 2018

17 Apr 2018
La mulți ani fericiți, plini de fapte bune și inspirație! >:D<

La multi ani!

Diana

Sa fie cu bucurie si ceasuri mai bune pentru cei care au nevoie
17 Apr 2018
La multi ani frumosi si cu impact. Thumbs up pentru cauza aleasa!
La multi ani, Cori si Claudiu. Si sa va tina obiceiul. Va pup
la multi ani!
La multi ani, Corina!

Cristina si Florin

La multi ani bucurosi! ☀️
14 Apr 2018
La multi aaani!
12 Apr 2018

05 Apr 2018
La multi ani, oameni frumosi!
03 Apr 2018
02 Apr 2018
La multi ani, Corina si Claudiu!
01 Apr 2018

Stelu y Alina

Sa traiti, sa infloriti, rumeni in obraji, frumosi, fericiti.
29 Mar 2018
So proud of what you are both doing! >:D<

Adi

Corina si Claudiu : Asociația Casa Ioana